Kouření vs. Vapování: Co je pro zdraví méně škodlivé?

Kouření versus vapování: Staré zlo proti nové módě

V posledních letech se stále více a více lidí obrací se zájmem k elektronickým cigaretám, neboli vaporizérům, a to často s představou, že jsou to zdravější alternativy k tradičnímu kouření tabákových výrobků. Mám v tomto ohledu své vlastní zkušenosti. Jednou mi kamarádka, velká příznivkyně elektronických cigaret, řekla, že od té doby, co přešla z klasických cigaret na e-cigaretu, se cítí lépe. Vdychuje méně škodlivých látek, tvrdila, a její kabelka voní výrazně lépe – žádný čurák z cigaret tam už nenajdete. Na druhé straně se objevuje spousta studií, které uvádějí vaporizéry a e-liquidy jako potenciální zdroj nových zdravotních problémů. Tak co je na tom pravdy?

Nezapomeňme na to, že až příliš mnoho lidí ještě stále sahá po zpěváčku s cigaretou v puse. To není jen případ tvrdohlavých dříčů, kterým není třísknutí zima o okno, ale taky mladší generace, pro které je to prostě „cool“. Tento protichůdní trend z komínků ne a ne vymizet i přes všechny snahy veřejné edukace. A tak se stává, že klasické kouření formou cigaret, doutníků nebo dýmek přežívá navzdory veškerým moderním trendům, jako jsou e-cigarety či různé inhalátory.

Co to přinese, když si dáme do plic tohle a tohle?

Vapování a kouření, obě tyto aktivity mají jedno společné: dodávají do plic látky, které tam přirozeně nepatří. V případě kouření je to celá smršť škodlivých chemikálií, včetně známého a nechvalně proslulého nikotinu, který může způsobit řadu zdravotních problémů, jako jsou srdeční a cévní onemocnění, chronická obstrukční plicní nemoc nebo rakovina plic. Vaporizace ovšem není bez rizik. I když je množství škodlivých látek v e-liquidu obvykle nižší než v kouři z tradiční cigarety, i tady se můžeme setkat například s formaldehydem nebo diacetylem, které nejsou zrovna tím, co bychom chtěli dechově cvičit do plicíků každý den.

Výhodou vaporizérů je, že si uživatel může regulovat přívod nikotinu, což u klasického tabáku nemáme šanci. To mi připomíná, že moje kamarádka, která si pro své vapovací sesně verstuje vychytávání správného poměru glycerínu a propylenglykolu, může také dolaďovat množství nikotinu, jak se jí zachce. Sice to neřeší celý problém, ale poskytuje jistou iluzi kontroly, která může být při odvykání skutečně užitečná.

Plíce na útěku: Jak se staví naše dýchací orgány?

Plíce nám nedávají zrovna tento vznešený hlasový doprovod za nic. Bez nich bychom se svým tělem nemohli pochlubit ani na krok. Přesto je často neúmyslně týravíme inhalací škodlivin, které s sebou nosíme za hřebenem naší cigaretové či vape aktivity. Klasické kouření je svým způsobem likvidační procedura, při které dochází k akumulaci dehtu v plicních sklípcích. Tento zážitek je srovnatelný s tím, když si své bílé tričko pokropíte několika kapkami sójové omáčky.

Ale co na to naše plíce v případě vapování? Je to o něco lehčí břemeno nebo taky valíme nůž na svůj vlastní krk? Studie se liší, ale obecně se má za to, že vdechování par z e-cigaret je méně škodlivé než kouření tabáku. Nicméně, mějme na paměti, že "méně škodlivé" neznamená "zdravé". I v případě vapování se dostávají do našich plic látky, které tam zkrátka nepatří. Jako byste doma pouštěli heavy-metal svým kytičkám místo klidných tónů klavíru.

Nečekaný host: Jaké máme dlouhodobé studie a co potvrdily?

Začneme tím, že klasické cigaretové kouření je stálice na výsluní zdravotních studií. Máme doklady dlouhé dekády a jejich výsledky jsou alarmující – nejenže přispívá ke vzniku celé řady onemocnění, ale i zkracuje životní dobu. Můžeme snadno prohlásit, že kouření je jedním z největších zabijáků, s jakými se ve veřejném zdraví setkáváme.

E-cigarety jsou na scéně zdravotního výzkumu nováčkem, a tak dlouhodobé studie na téma jejich bezpečnosti stále nejsou v takovém množství a rozsahu, jak je to u tabákových cigaret. Avšak, vědci nepolevují a první zjištění naznačují, že rizika, ačkoliv možná nižší, existují. Nárůst popularity vapování, zvláště mezi mladými lidmi, naléhavě vybízí k důkladnému zkoumání potenciálních dopadů na veřejné zdraví.

Nikotinová loterie: Hra s příchutěmi a množstvími

V dnešní době máme na výběr z nepřeberných množství příchutí a nikotinových koncentrací, což může být pro některé velice přitažlivé. Odvahu dát si snídani, která chutná jako bonbony nebo domácí limonádovou párty v ústech, musíte přiznat, je přitažlivá. Ale co když se vám v tom celém kouzelném světě příchutí začne ztrácet odhad, kolik toho nikotinu tak vlastně vdýcháváte?

Přesně tohle je jeden z problémů, který vapeři mohou podceňovat. Zatímco při klasickém kouření je množství nikotinu v jedné cigaretě relativně konstantní, u e-cigaret může být tento parametr matoucí. Což mi připomíná moji první zkušenost s e-cigaretou na večírku, kde mi bylo nabídnuto zařízení s „jemnou příchutí vanilky“. Představa byla lákavá, ale nikdo mi neřekl, že tam bude tolik nikotinu, jako kdybych si narazila celou krabičku cigaret. A účinek? Tlak v hlavě, jaký jste nezažili.

Věčné dilema: Je lepší si zapálit nebo zapářit?

Na tomto místě bych nejraději vystoupila se žárově leopardím oblečkem a zařvala „Nekuřte, nevapujte, stačí žít!“, ale to by bylo příliš jednoduché a trochu nerealistické. Všichni víme, že závislost na nikotinu je průšvih – ať už je dodávána skrze tradiční cigaretu nebo přes moderní vaporizér. Ani jedna možnost není „zdravá“, pokud se to slovo používá ve vztahu k našemu tělu a jeho funkčnímu bytí.

Mnoho lidí, možná i vy, hledá cestu, jak si poradit s touhou po kouření nebo vapování. Pokud vybíráte menší zlo, zjevně se nabízí vapování. Ovšem nedělejme si iluze, že tak vyřešíme všechny problémy. Potenciální rizika potřebují další výzkum a my bychom neměli zaslepit vize „čistší alternativy“ uzavírat oči před možnými zdravotními následky. Každý z nás by měl zvážit, co je pro něj nejlepší, a snažit se najít způsob, jak se s této závislosti vymanit celkově. Já jsem přesvědčena, že nejlepší cigareta nebo e-cigareta je ta, kterou si nezapálíme.

A to nemluvím o sociálních aspektech, které s sebou kouření a vapování přináší. Ne jen, že vás může čekat byronské odcizení na večírcích, kde je kouření stigmatizováno, ale můžete se dostat i do situace, kdy vám někdo z přátel vytkne, že jste ten úžasný rozprávač příběhů, který ovšem svým okolím točí kouřové krúžky. A to nemluvím o filmových scénách plných dýmu, které jsou sice působivé, ale v realitě vás z nich bolí hlava a všechno páchne jako nepropichnutý pepř.

S nadsázkou říkám, že jediný dým, který by mohl plout kolem mých kudrlin, je ten, který stoupá z mého porcovaného čaje. Ale abych se držela přízemě, bylo by krásné najít všemocnou alternativu, která do žil vtiskne radost bez zátěže. Dokud ale taková mánie není odkryta, pojďme jen po malých krocích, a to třeba tím, že nebudeme hledat zázračný lék v podobě elektronických cigaret, ale zaměříme se na odstranění potřeby jakékoliv inhalace cizorodých látek. A pak se možná jednou dočkáme dne, kdy budou naše plicní sklípky hvízdat radostí, čisté a volné jako vzduch nad trávníkem v parku.

Napsat komentář